G-PON

Według specjalistów system G-PON - Gigabitowa Pasywna Sieć Optyczna  zmieni oblicze światowego rynku dostawców Internetu, telewizji i telefonii, który wciąż korzysta z coraz mniej wystarczających łącz miedzianych.

Obecnie światłowody są najnowocześniejszym medium transmisyjnym. Zasada jego działania opiera się na transmisji impulsów świetlnych między nadajnikiem, a odbiornikiem przekształcającym sygnały świetlne odebrane ze światłowodu w sygnały elektryczne. Spodziewany sukces technologii G-PON na rynku wynika z rosnącej popularności telewizji HD i 3D, czy platform typu wideo na życzenie oraz zapotrzebowania biznesu na coraz to szybsze i mocniejsze łącza do przesyłania danych. Z czasem zwykłe, miedziane łącza staną się zbyt powolne. Na potrzeby multimedialnej rozrywki i sprawnej pracy biur  niezbędne będą wydajne światłowodowe sieci.

„Resort infrastruktury pracuje nad rozporządzeniem, którego skutkiem będzie nałożenie na deweloperów obowiązku doprowadzenia światłowodu do każdego nowo budowanego mieszkania. W świetle rozporządzenia internet będzie więc traktowany tak jak prąd, woda i gaz czyli media standardowo dostarczane do mieszkań przez firmy deweloperskie”

„- Można powiedzieć, że od zastosowania światłowodu zaczął się prawdziwy Internet” - mówi Marcin Pilch z firmy Classcom, dostawcy internetu światłowodowego w Krakowie. „Szybkość przesyłu danych jest znacznie wyższa niż w innych technologiach, a co za tym idzie bardzo niezawodna” - dodaje.


„Internet w Polsce jest dobrem rzadkim. Nawet jeśli mamy do niego dostęp, to jest on najwolniejszy w całej Unii Europejskiej. Takie wnioski przynosi najnowszy raport firmy Cisco, która trzeci rok z rzędu zleciła badanie internetu. Przeprowadziły je uniwersytety w Oksfordzie oraz Oviedo. W badaniu sprawdzono jakość łączy (przede wszystkim szybkość pobierania i wysyłania danych) w 72 krajach. Polska znalazła się na dość dobrej bo 30 pozycji ex aequo ze Słowacją, ale przed nami są wszystkie pozostałe kraje Unii Europejskiej. W tym Rumunia i Bułgaria.”

Opis technologii :

     Technologia G-PON została wprowadzona na polski rynek w 2010 roku.
Na rynku Europejskim stosowana jest z powodzeniem przez największych operatorów. Polscy operatorzy są na etapie jej planowania i wdrażania. Technologia ta oparta jest na innowacyjnych rozwiązaniach w budowie kabli, splitterów, szaf i ciągów teletechnicznych oraz zastosowaniu specjalistycznych urządzeń. Efektem wprowadzenia takich rozwiązań jest energooszczędność
i bezawaryjność całej infrastruktury teletechnicznej. Polega to na tym, iż pomiędzy urządzeniem operatora znajdującym się w serwerowi a urządzeniem znajdującym się u odbiorcy – istnieje pasywna sieć optyczna (nie ma żadnych urządzeń pośredniczących).

Podążając za światowymi operatorami oraz wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszym partnerom i klientom firma Classcom rozpoczęła inwestycje w technologie  G-PON. W najbliższym czasie nastąpi stopniowa wymiana naszej infrastruktury radiowej i kablowej na infrastrukturę światłowodową. Będzie to olbrzymia korzyść  zarówno dla naszych indywidualnych klientów, firm jak i właścicieli nieruchomości, których atrakcyjność wzrośnie w sposób znaczący.